ODPUST TULECKI

AKTUALNOŚCI

TULCE: 26 sierpnia rozpoczęły się coroczne obchody Wielkiego Odpustu Tuleckiego.

Uroczystości odbywają się pod hasłem: Małżeństwo – Sakrament Wielki w Kościele, w roku wielkiej nowiny przed 50-leciem Papieskiej Koronacji Tuleckiej Pani – Matki Miłosierdzia.

Pierwszego dnia zaplanowano odwiedziny chorych i mszę. W następnych dniach m.in. msze  za zmarłych i procesję na cmentarz, msze za ofiary wojen i prześladowań, za powołania, a także całonocne czuwania modlitewne, pasterkę maryjną w intencji rodzin z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

3 września odbędzie się Wielki Odpust Tulecki. W tym dniu zaplanowano m.in. uroczyste odsłonięcie figury Tuleckiej Pani, różaniec, a w samo południe mszę odpustową w intencji parafian i pielgrzymów. Po głównej mszy odbędzie się koncert orkiestry dętej OSP Ołobok przy fontannie. Będą też koronki do Miłosierdzia Bożego i Nieszpory.

W lasku, niedaleko Sanktuarium Matki Boskiej Tuleckiej znajduje się kapliczka i cudowne źródełko, przy którym legendy objawiała się Matka Boska w lipcu 1114 roku. Matka Boska ukazała się dzieciom na drzewie wypowiadając słowa: „Przytulcie się”. Dzieci z przejęcia opowiadały, że usłyszały „Tulcie się”. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa miejscowości Tulce. W miejscu objawień trysnęło źródełko, które według wierzeń ma uzdrawiającą moc.

Fot. Archiwum Wieści z Okolicy