NOWE JEZIORO

AKTUALNOŚCI

TULCE: 26 lipca oficjalne otwarto zbiornik wodny Tulce.

W maju 2019 roku ogłoszono, że w ciągu dwóch lat w podpoznańskich Tulcach powstanie nowe jezioro, które ma być zbiornikiem retencyjnym stanowiącym wsparcie dla rolników. Jak wyjaśniono, to właśnie w gminie Kleszczewo, w której występują żyzne ziemie, rolnicy mierzą się z ogromnym problemem związanym z brakiem nawodnienia. Zbiornik retencyjny był tu planowany już od lat 90.

Inwestycja pochłonęła ponad 22 miliony złotych, z czego blisko 18 mln zł pochodzi z dofinansowania z WRPO. – Priorytetowym celem zbiornika o pojemności retencyjnej 242 tysiące metrów kwadratowych będzie magazynowanie prawie 67 tysięcy metrów sześciennych wody do nawodnień rolniczych i do nawodnień użytków zielonych – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. – Realizacja projektu przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy.

Teren przy zbiorniku ma służyć mieszkańcom. Gmina planuje przy nim m.in. utworzenie parku ze ścieżkami rowerowymi, parkiem linowym, placem koncertowym, kompleksem boisk czy miejscami do robienia grilla. Widać to na koncepcji zagospodarowania.

Zbiornik „Tulce” to zbiornik retencyjny wód powierzchniowych w dolinie rzeki Męciny.

Inwestorem jest Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Fot. Facebook/Michał Zieliński-Wojewoda Wielkopolski, Archiwum Wieści z Okolicy