FAŁSZYWY POLICJANT

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-NOWE MIASTO: Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto we współpracy z Prokuraturą doprowadziły do zatrzymania dwóch mieszkańców Wrocławia, podejrzanych o usiłowanie oszustwa metodą na „policjanta”. Sprawcy próbowali wyłudzić od seniora ponad 42 tys. złotych.

Do próby wyłudzenia kilkudziesięciu tysięcy złotych doszło 20 stycznia br. na poznańskim Nowym Mieście. Tego dnia do 81-latka zadzwonił telefon. Osoba po drugiej stronie słuchawki przekazała seniorowi informację, że prowadzi tajną „akcję policyjną” mającą na celu zatrzymanie nieuczciwego pracownika banku, który udostępnia dane klientów i ich okrada.

– Poznaniak uwierzył w mit o trwającej „operacji funkcjonariuszy”. Zgodnie z poleceniami oszusta pojechał do banku i miał wypłacić całą gotówkę ze swojego rachunku. Było to ponad 42 tys. złotych.  Następnie pieniądze miał przekazać innemu „policjantowi” czekającemu przed budynkiem, który poda mu specjalne hasło. Starszy mężczyzna cały czas pozostawał w stałym kontakcie telefonicznym z fałszywym mundurowym. Przekonany o słuszności swoich poczynań, wychodząc z domu nie poinformował o szczegółach swojej małżonki. Był przekonany, że pomaga Policji. Jednakże małżonka mężczyzny zwróciła uwagę na podejrzaną rozmowę męża i natychmiast poinformowała o całej sytuacji funkcjonariuszy Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto. Kryminalni, kiedy dowiedzieli się o tym, że przestępcy znów działają w tym rejonie, postanowili to sprawdzić. Po szybkiej analizie sytuacji i uprzedzeniu zarówno ofiary przestępstwa, jak i kierownika oddziału banku, policjanci przygotowali profesjonalną prowokację. Po chwili w okolicy jednego z banków zatrzymali 25-latka, który przyszedł po „przesyłkę”. Jak się jednak okazało, nie działał on sam – informuje sierż. sztab. Łukasz Paterski  z poznańskiej policji.  

Po kilku dniach funkcjonariusze, w wyniku ustaleń operacyjnych, zatrzymali również jego wspólnika. Okazał się nim 20-latek z Wrocławia. Dalsza praca policjantów pod nadzorem prokuratora pozwoliła ustalić, że drugi z zatrzymanych mężczyzn, działając w charakterze tzw. „odbieraka” doprowadził do oszukania kobiety na obszarze Starego Miasta w identyczny sposób. Pokrzywdzona straciła 50 tys. zł.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Poznań – Nowe Miasto w Poznaniu, gdzie  przedstawiono im zarzut oszustwa. 25-latkowi za czyn popełniony w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat, natomiast drugiemu z mężczyzn do lat 8.

Sąd po zapoznaniu się ze zgromadzonym przez mundurowych materiałem dowodowym, zdecydował o tymczasowym areszcie dla obydwu mężczyzn na najbliższe trzy miesiące.

Warto uważać na podejrzane rozmowy i pamiętać, że policja nigdy nie poprosi o Wasze pieniądze!!!

Jeżeli odbierzesz telefon od osoby podającej się za policjanta, która poprosi cię o wypłacenie lub przekazanie swoich pieniędzy, natychmiast powiadom o tym Policję, dzwoniąc na numer 112 lub numer podany na stronie internetowej najbliższego Komisariatu Policji lub Komendy Miejskiej Policji. 

Fot. Komenda Miejska Policji w Poznaniu