OSZUSTWA INTERNETOWE

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-NOWE MIASTO:  Kilka osób straciło swoje oszczędności życia z powodu działania oszustów internetowych. W jednym przypadku aż 90 tys. zł – o czym piszemy w styczniowym wydaniu Wieści z Okolicy. 

Jak informuje Komisariat Policji Poznań-Nowe Miasto na terenie tej dzielnicy 3 grudnia ubr. przy ul. Sowiej nieznany sprawca za pośrednictwem różnych aplikacji internetowych, wprowadzając w błąd co do zamiaru zwrotu pieniędzy przekazanych przez zgłaszającą na rzekome leczenie za granicą, doprowadził pokrzywdzoną /zam. Poznań/ do niekorzystnego

rozporządzenia mieniem w kwocie 32.500 zł. Postępowanie prowadzi KP Poznań Nowe Miasto

Z kolei 12 grudnia 2022 r. przy  ul. Gnieźnieńskiej w Poznaniu mężczyzna poszkodowany zgłosił, że nieznany sprawca poprzez wykorzystanie aplikacji Paypal doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem powodując straty w kwocie ponad 11 tys. zł. Zdarzenie zanotowano w okresie od lipca 2022 r. do 8.12.2022 r. Przestępstwo zgłoszono 12 grudnia ubr. Postępowanie prowadzi KP Poznań Nowe Miasto.

Natomiast 21 grudnia ubr. przy Nadolnik w Poznaniu nieznany sprawca za pośrednictwem portalu internetowego OLX doprowadził zgłaszającego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oferując model traktora, a następnie nie wywiązał się z zawartej umowy. Straty wyniosły 110 zł.

Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował ją, że zajmuje się rozpracowaniem groźnej grupy przestępców, która okrada starsze osoby. Oszust w rozmowie kontynuował, że pieniądze jakie ma zgromadzone na rachunku bankowym są zagrożone i powinna je wypłacić, a następnie przekazać do policyjnego depozytu, gdzie będą bezpieczne.

Przestępca zapewniał seniorkę, że po zakończeniu „tajnej akcji” całość gotówki zostanie jej zwrócona. Zdezorientowana całą sytuacją kobieta zawierzyła oszustowi i wypłaciła część pieniędzy, które następnie przekazała w reklamówce wraz z kartą bankomatową do konta mężczyźnie, który zgodnie ze wskazaniami przyszedł do jej mieszkania.

Po kilku dniach od zdarzenia, pokrzywdzona zaniepokoiła się całą sytuacją i sprawdziła swój rachunek bankowy, gdzie dostrzegła wypłaty z konta na blisko 70 tys. złotych. Transakcje przeprowadzone były na Osiedlu Powstań Narodowych w Poznaniu oraz przy ulicy Wrocławskiej w Legnicy – informuje Marta Mróz z poznańskiej policji.

Policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu sporządzili portret pamięciowy podejrzewanego o ten czyn mężczyzny. Potencjalny sprawca to mężczyzna w wieku około 35-40 lat, 178 cm wzrostu, szczupłej budowy ciała, włosy w kolorze blond z lekkim odcieniem koloru rudego, proste przeczesane na jeden bok. W dniu zdarzenia ubrany był w ortalionową, białą kurtkę, dżinsowe spodnie oraz ciemną koszulkę.

Z kolei 3 grudnia 2022 r. na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu nieznany sprawca działając na legendę „Policjanta” doprowadził 83-letnią kobietę lat 83 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 25tys.  zł, które przekazała osobiście w gotówce, na klatce schodowej w miejscu zamieszkania, a część pieniędzy została wypłacona przez nn osobę w bankomatach po przekazaniu przez nią kodów. Łączna wartość strat wynosi 90 tys. zł na szkodę

zgłaszającej.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto prowadzą też postępowanie w sprawie oszustwa do którego doszło 26 maja ubr. Jak ustalili policjanci, sprawca poprzez wprowadzenie w błąd, uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej, a następnie nie będąc do tego uprawnionym dokonał wypłaty pieniędzy za pomocą kodu Blik w jednym z bankomatów na terenie Piaseczna. Kamery monitoringu zarejestrowały tam wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tym przestępstwem – informuje sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji. Sprawca jest poszukiwany.

Fot. KMP Poznań

Fot. KMP Poznań