TULCE: Prace konserwatorskie w prezbiterium oraz przy portalu południowym sanktuarium maryjnego w tej podpoznańskiej miejscowości dobiegły końca.
Na ścianach prezbiterium udało się odsłonić fragmenty aż pięciu faz historycznych wykończeń i dekoracji, które niegdyś zdobiły świątynię.
– Glif okienny w ścianie północnej (nad wejściem do zakrystii) – lico ceglane z tynkowanym zaprawą wapienną podniebiem i parapetem z I fazy budowy, datowane na ok. połowę XIII w.
– Ściany ceglane z trójkątnie fazowaną spoiną, malowane farbą wapienną o ciepłym żółtawym odcieniu, XIV–XV w.
– Fragmenty oraz większa zrekonstruowana część czarnych ornamentów malowanych na ciepłej wapiennej pobiale na ścianie północnej (nad wejściem do zakrystii). Ornamenty te przypuszczalnie powstały na początku XVI w.
– Ślady polichromii prawdopodobnie z XVII w. na ścianie północnej oraz na glifie okiennym po stronie południowej – żółto-czerwone liście oraz fragmenty w kolorze zielonkawobłękitnym.
– Marmoryzacje i złocenia na filarach stanowią drugą warstwę chronologiczną, prawdopodobnie z XVIII w. W tym okresie na łuku dodano profile i kasetony, a także wykonano nową marmoryzację i kolorystykę łuku, która jest obecnie widoczna.
W zewnętrznym portalu południowym zachowano większość oryginalnych pobiał (farb wapiennych). Uzupełniono ubytki cegieł oraz profili, scalając je kolorystycznie pobiałą wapienną, co pozwoliło na ich harmonijne dopasowanie do historycznego wyglądu. Dolne części portalu zostały uzupełniona jedynie w minimalnym zakresie, co do których nie miano wątpliwości. Próg zamknięto prostą warstwą cegieł, a w tle zachowano wielki kamień, który prawdopodobnie pełnił rolę kamienia progowego w pierwotnej konstrukcji.



Pracami badawczymi i konserwatorskimi wnętrza kierował Adam Kaźmierczak (parafianin od lat mieszkający w Toruniu:) ), natomiast prace konserwatorskie przy portalu wykonała dr Anna Zaręba (pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Jednocześnie parafia informuje, że chór jest już dostępny dla wszystkich wiernych.
Fot. Facebook/Parafia Tulce