DROŻEJ NA A2

Komunikacja

POZNAŃ I OKOLICE: Od 11 marca 2024 roku ponownie rosną opłaty za przejazd wielkopolskim odcinkiem autostrady A2.

Koncesjonariusz informuje, że kierowcy muszą zapłacić średnio o 2 złote więcej za każdy 50-kilometrowy odcinek pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Nowe stawki wprowadzono 11 marca od godz. 6 rano.

Kierowcy samochodów osobowych zapłacą 32 złote (zamiast 30 zł), motocykliści 16 złotych, a kierowcy samochodów kategorii drugiej 51 złotych (zamiast wcześniejszych 47 zł).

 – Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 złotych za przejechanie 106 km – informuje Autostrada Wielkopolska.

Ostatnia podwyżka została wprowadzona na A2 we wrześniu 2023 roku. 

– Autostrada Wielkopolska S.A. ustala wysokość stawek za przejazd płatnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem na podstawie realnych kosztów utrzymania autostrady, kosztów obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego. Spółka nie otrzymuje żadnego dofinansowania od strony publicznej. Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd – wyjaśnia zarządca trasy.

– Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4%. Obecna waloryzacja stawek opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem a Koninem wynosi od 6,6 proc. Do 8,5 proc., w zależności od kategorii pojazdu. Mimo obserwowanego wzrostu kosztów utrzymania i realizacji prac remontowych, w tym materiałów budowlanych i usług, Spółka terminowo wywiązuje się z podjętych zobowiązań koncesyjnych i bez zbędnej zwłoki realizuje przyjęty harmonogram prac. W 2023 roku terminowo zakończono prace remontowe 50 kilometrów nawierzchni na odcinku między Nowym Tomyślem a Poznaniem, w tym remont węzła Poznań Zachód, łączącego trasy S5 i S11 z autostradą A2. Na rok 2024 planowana jest rozbudowa obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód. To znacznie trudniejsza pod względem technicznym realizacja niż niedawna rozbudowa odcinka A2 Poznań Zachód – Poznań Krzesiny. Obejmuje ona większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Prace planistyczne oraz projektowe trwają już od kilkunastu miesięcy – informują przedstawiciele AW.

Fot. Archiwum Autostrada Wielkopolska