ODPUST TULECKI

AKTUALNOŚCI

TULCE: 3 września 2023 roku odbył się Wielki Odpust Tulecki. Tego dnia pojawiły się tam tłumy pielgrzymów z całej Polski.

Uroczystości odbywały się pod hasłem: Małżeństwo – Sakrament Wielki w Kościele, w roku wielkiej nowiny przed 50-leciem Papieskiej Koronacji Tuleckiej Pani – Matki Miłosierdzia.

Uroczystości rozpoczęły się już 26 sierpnia 2023 r. od odwiedzin chorych i mszy. W następnych dniach były m.in. msze  za zmarłych i procesję na cmentarz, msze za ofiary wojen i prześladowań, za powołania, a także całonocne czuwania modlitewne, pasterkę maryjną w intencji rodzin z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

3 września 2023 r. celebrowano Wielki Odpust Tulecki. To dzień, w którym do sanktuarium przybywa wiele pielgrzymek z różnych stron Polski.

W tym dniu odbyło się m.in. uroczyste odsłonięcie figury Tuleckiej Pani, różaniec, a w samo południe mszę odpustową w intencji parafian i pielgrzymów odprawił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Po głównej mszy odbył się koncert orkiestry dętej OSP Ołobok przy fontannie. Były też koronki do Miłosierdzia Bożego i Nieszpory.

W celu udogodnienia dojazdu na obchody Wielkiego Odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach w niedzielę (3 września) – Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowe kursy autobusów linii nr 435.

W lasku, niedaleko Sanktuarium Matki Boskiej Tuleckiej znajduje się kapliczka i cudowne źródełko, przy którym według legendy objawiła się Matka Boska w lipcu 1114 roku. Matka Boska ukazała się dzieciom na drzewie wypowiadając słowa: „Przytulcie się”. Dzieci z przejęcia opowiadały, że usłyszały „Tulcie się”. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa miejscowości Tulce. W miejscu objawień trysnęło źródełko, które według wierzeń ma uzdrawiającą moc.

Fot. Facebook/Parafia Tulce, ZTM Poznań