BEZPŁATNE BADANIA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ: W sobotę 13 kwietnia w Poznaniu równolegle odbywają się trzy wydarzenia promujące zdrowy styl życia, które Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Fundusz Zdrowia objął patronatem.

Podczas każdego z nich przedstawiciele NFZ będą informować o programach profilaktycznych oraz narzędziach pomagających wprowadzać zdrowe nawyki do naszej codzienności.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się piknik rodzinny z cyklu „Poznań w formie”. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania razem z partnerami przygotowali liczne atrakcje, m.in. bezpłatne badania, spotkania z olimpijczykami oraz przedstawienia teatralne.

Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będą oferować wykonanie pomiaru analizy składu ciała, a także udzielać informacji o Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnych programach profilaktycznych i portalach wspomagających zdrowie, takich jak Akademia NFZ czy Diety NFZ. Piknik planowany jest w godzinach od 11 do 16.

Z kolei od godziny 10 do 18 potrwa akcja profilaktyczna „Skonsultuj z farmaceutą” organizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. W Galerii Avenida będzie można skorzystać np. z pomiarów ciśnienia i glikemii, zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz odwiedzić stoisko profilaktyczne Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie i warsztaty edukacyjne to główne punkty programu wydarzenia pod nazwą „Zdrowie pod kontrolą”. Studenci medycyny zrzeszeni w poznańskim oddziale organizacji IFMSA zapraszają do Centrum Handlowego Posnania w godzinach od 10 do 18. Będzie można zapoznać się również z materiałami informacyjnymi WOW NFZ, który objął akcję patronatem honorowym. Wśród nich znajdą się materiały dotyczące platformy Diety NFZ czy programu Profilaktyka 40 plus.

Z przepisów oferowanych na stronie Diety NFZ korzysta obecnie 870 tys. użytkowników. Platforma ta oferuje kilkanaście planów żywieniowych opartych o zasady diety DASH skierowanych m.in. do osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, chorobę Hashimoto czy seniorów. Z kolei najpopularniejszymi planami są: Nadwaga i Otyłość oraz Classic. Jeden z nich wybiera niemal dwóch na trzech użytkowników strony. Diety NFZ pozwalają na bezpłatne korzystanie z ponad 9 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków.

W czasie wydarzeń będziemy też przypominać, że powoli dobiega końca czas na skorzystanie z programu Profilaktyka 40 plus. Będzie on realizowany do końca czerwca tego roku. Do tej pory badania w ramach programu wykonało ponad 300 tys. osób w Wielkopolsce, ale uprawnionych jest o wiele więcej. Profilaktyka 40 plus ma dać osobom po 40. roku życia (nie ma górnej granicy wiekowej) możliwość sprawdzenia w jakiej kondycji jest ich organizm. Pomóc ma w tym bezpłatny pakiet badań, wśród których jest m.in. morfologia krwi, badanie stężenia cholesterolu, poziomu kreatyniny czy próby wątrobowe (AIAT, AspAT, GGTP). Wyniki tych badań pozwalają na wczesnym etapie wykryć m.in. ewentualne problemy związane z funkcjonowaniem nerek czy wątroby. W przypadku mężczyzn określany jest także poziom PSA, który może wskazywać na ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Fot. Galeria Posnania