ZATRZYMALI LEKARZA

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ: Policjanci zatrzymali lekarza, który pracując w szpitalu nielegalnie pobierał opłaty za usunięcie migdałów. Teraz poszukiwani są pacjenci, którzy zostali oszukani przez tego medyka.

Sprawa miała swój początek kilka tygodni temu. Na początku kwietnia br. policjanci otrzymali sygnał o tym, że w jednym z poznańskich szpitali pracuje lekarz, który może dokonywać oszustw oraz przyjmować korzyści majątkowe w związku z profesją, jaką wykonuje. Śledczy w porozumieniu z Prokuratorem postanowili to sprawdzić. Po kilku tygodniach ustaleń, przypuszczenia mundurowych się potwierdziły.

24 kwietnia br. na podstawie operacyjnie zebranego materiału dowodowego oraz postanowienia Prokuratura policjanci zatrzymali 33-latka w domu w podpoznańskiej gminie.

Mężczyzna jest podejrzany o oszustwa swoich pacjentów oraz przyjmowanie i usiłowanie przyjęcia korzyści majątkowych. Policjanci ustalili, że pracując w poznańskim szpitalu wprowadzał ich w błąd, co do konieczności uiszczenia częściowej opłaty za wykonanie zabiegu otolaryngologicznego – usunięcia migdałów u dzieci, który w rzeczywistości jest całkowicie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pieniądze w ten sposób uzyskane miał on natomiast przyjmować dla siebie jako korzyści majątkowe. Podejrzany prowadził taką praktykę bez wiedzy i świadomości swoich przełożonych.

W ramach czynności procesowych policjanci zabezpieczyli dokumentację medyczną, sprzęt komputerowy oraz gotówkę.  

Już na tym etapie postępowania policjanci dotarli do kilku osób pokrzywdzonych, jednak śledczy przypuszczają, że może być ich więcej.

W związku z tym apelują do osób, które mogły zostać oszukane przez tego mężczyznę w podobny sposób, aby zgłaszały się do policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu tel. 47 77 126 34, 47 77 131 90 (w godz. 7.30-15.30) lub 112.        

Jednocześnie przypominamy o ustawowym zapisie w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, lub pośrednikowi. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem zanim organ ścigania tego sam nie ujawni (art. 229 par. 6 KK)

33-latek usłyszał zarzuty oszustwa oraz przyjmowania i usiłowania przyjęcia korzyści majątkowych. Decyzją prokuratora zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych, a nadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i kosztów w wysokości ponad 50 tys. złotych – informuje mł. asp. Marta Mróz z poznańskiej policji.

Fot. KMP Poznań