ROK P. E. STRZELECKIEGO (VIDEO)

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-GŁUSZYNA: Na początku grudnia 2022 roku Rada Miasta Poznania przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

150 lat od śmierci Strzeleckiego jest okazją do przypomnienia sylwetki i dorobku tego wybitnego Poznaniaka, człowieka nauki, jednego z największych polskich badaczy, podróżnika (…) i odkrywcy, dlatego Rada Miasta Poznania ustanawia rok 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego – czytamy w przyjętym stanowisku.

– Dziękuję Radzie Miasta i komisji kultury i nauki za pozytywne rozpatrzenie wniosku Osiedla Głuszyna o uhonorowanie Pawła Edmunda Strzeleckiego stosowną uchwałą Rady Miasta Poznania „O uznaniu Roku 2023 jako Roku P.E. Strzeleckiego”, który 225 lat temu urodził się w poznańskiej Głuszynie – informuje na Facebook’u Marzena Moryson-Patalas, przewodnicząca Zarządu Osiedla Głuszyna wraz z Koleżankami i Kolegami z Rady Osiedla, Komitetem Obchodów na Osiedlu i wszystkimi Mieszkańcami.

Zobacz VIDEO:

Przypomnijmy: Wcześniej Sejm RP wybrał patronów roku 2023. Wśród siódemki wybitnych Polek i Polaków znalazł się Paweł Edmund Strzelecki (podróżnik, odkrywca i filantrop) urodzony w poznańskiej Głuszynie. Jego 225. rocznica urodzin była uroczyście obchodzona 20 lipca br. na tym osiedlu. Pod koniec lipca studenci wykonali drewniane instalacje.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się 1797, a zmarł w 1873 roku, został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. W latach 1834-1843 odbył naukową podróż dookoła kuli ziemskiej. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 53 w Poznaniu,  jego imię nosi piękny park rekreacyjny znajdujący się przy ul. Głuszyna oraz pobliskie osiedle mieszkaniowe. W 1834 r. wypłynął on w podróż dookoła świata: w Ameryce Północnej prowadził badania przyrodnicze, odkrywając bogate złoża rud miedzi, prowadził także badania geologiczne i obserwacje meteorologiczne w Ameryce Południowej w Brazylii, Urugwaju i Chile oraz kontynuował badania na Hawajach i wyspach Polinezji, eksplorował obszary Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Zbadał Wielkie Góry Wododziałowe, a najwyższy szczyt nazwał Górą Kościuszki. Odkrył ogromne pokłady węgla brunatnego, ropy naftowej i złota, węgla, miedzi i kwarcu. Opracował pierwszą tak dokładną mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii.

W tym roku, z okazji 225. urodzin podróżnika 20 lipca 2022 roku odbyły się uroczyste obchody organizowane przez Radę Osiedla Głuszyna oraz proboszcza miejscowej parafii Jan Ciesiółkę. W tym dniu została odprawiona msza św. w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła (Poznań ul. Głuszyna).

Po mszy odbyło się posadzenie pamiątkowego dębu w Parku im. P. E. Strzeleckiego.

Uroczyste zasadzenie dębu

Gościem specjalnym był Wicekonsul Honorowy Irlandii w Poznaniu Krzysztof Schramm z małżonką.

Uroczystości odbywały  się pod patronatem medialnym portalu i gazety Wieści z Okolicy.

Przy okazji uroczystości odbyło się jeszcze jedno wydarzenie organizowane przez międzynarodową grupę studentów pod kierownictwem Magdy Wypusz. 31 lipca ok. 100 metrów w kierunku Czapur od schroniska młodzieżowego powstał „Mood for Wood”, czyli międzynarodowy projekt, gdzie studenci projektują i wykonują instalacje drewniane dla mieszkańców.

– Dostaliśmy w prezencie piękną drewnianą platformę widokową, z której będziemy mogli podziwiać przez cały rok naszą urokliwą okolicę, także rośliny i zwierzęta oraz zachody słońca. Na drewnianej instalacji zamieszczone są informację w języku polskim, angielskim i języku braille’a o historii Głuszyny, Pawle Edmundzie Strzeleckim, walorach przyrodniczych i krajobrazowych naszej pieknej Doliny Głuszynki – informuje Marzena Moryson-Patalas, przewodnicząca Zarządu Osiedla Głuszyna.

Tymczasem w 2023 roku ma ukazać się książka ukazująca historię tego znanego podróżnika, pochodzącego z poznańskiej Głuszyny. to tytuł książki dla dzieci (6-12 lat), nad którą pracuje Łukasz Wierzbicki.

Fot. Marzena Moryson