ZASADZILI LAS

AKTUALNOŚCI

POZNAŃ-ŁACINA: Pierwszy w Polsce las kieszonkowy powstał na niezagospodarowanej dotychczas działce przy ulicy Milczańskiej w Poznaniu. Każdy mógł przyjść i posadzić drzewo podczas imprezy pod hasłem „Wspólnie posadźmy las w Poznaniu” w weekend 20 i 21 listopada 2021 r.  

– „Do zasadzenia będzie około 1,5 tysiąca drzew i krzewów, przyda się każda para rąk! „– zaprasza Małgorzata Puchyła, prezes firmy UWI Inwestycje S.A., która zainicjowała akcję.

Las kieszonkowy powstał na działce przy zbiegu ulic Milczańskiej i Inflanckiej w godzinach od 11-15. Do udziału w ekopikniku organizatorzy zapraszali całe rodziny. Na miejscu można było uczestniczyć w ekologicznych grach i zabawach edukacyjnych, skosztować grochówki, a przede wszystkim zasadzić własne drzewko.

Na stronie dewelopera można przeczytać, że lasy kieszonkowe, zwane również mikrolasami to nic innego, jak gęsty zagajnik rosnący na niewielkiej powierzchni. Pojedynczy ekosystem tego typu może obejmować nawet do 40 rodzajów rodzimych drzew i krzewów, takich jak dąb, lipa, jarzębina, grab, głóg, topola czy kalina.
Las kieszonkowy sadzi się inaczej niż tradycyjny, o wiele gęściej. Obowiązuje tylko jedna zasada – w sąsiedztwie nie mogą rosnąć drzewa i krzewy tego samego gatunku. Przez to, że struktura mikrolasów jest tak gęsta, to rosną one do 10 razy szybciej niż lasy tradycyjne. Niewątpliwą zaletą jest to, że ich utrzymanie praktycznie nie generuje żadnych kosztów.

Taki las jest domem dla wielu motyli, płazów, ślimaków, a także ptaków śpiewających takich jak słowik, kos czy szczygieł. Co ważne, mikrolasy latem są receptą na upały – zatrzymują wodę w glebie i sprzyjają środowisku naturalnemu, a zimą wpływają na poprawę jakości powietrza. Cały rok tłumią miejskie hałasy, nawet o 10 decybeli.

Na pomysł stworzenia lasu kieszonkowego 50 lat temu wpadł japoński botanik Akira Miyawaki, którego fascynowała różnorodność przyrody i procesy zachodzące w najmniejszym ekosystemie. Z Japonii idea ta zawędrowała do innych krajów na świecie i do Europy, gdzie napotkała na podatny grunt. Dzisiaj najwięcej lasów kieszonkowych można spotkać w Holandii, Belgii i Francji. Na świecie rosną tysiące takich lasów, w Europie setki. Ten poznański będzie pierwszym miejskim mikrolasem w Polsce – informuje UWI Inwestycje.

Fot. Facebook/Zielone Miasto Poznań